Videre til 3. runde i NM 2026
Frigg holdt følge til pause, men divisjonsforskjellen viste seg i andreomgang og Lyn kunne feire avansement med 4-0-seier på Tørteberg kunstgress.
Foto: Nicholas Noreng
Cupeventyret er i gang for alvor og tirsdag kveld tok vi turen til Majorstuen for å møte våre naboer Frigg. Cupen skaper alltid en unik spenning, der de mindre klubbene alltid drømmer om å detonere en cupbombe.
Med ni endringer fra siste seriekamp, så skulle de som ikke har fått sluppet til så mye enda få muligheten til å vise seg frem mot Frigg. Det skulle de også få gjøre, men mot et heltent Frigg-lag som gikk inn med alt innledningsvis sørget de for at det stod målløst til pause.
I pausen kom friske ben inn med Tuva Hodne og Ina Birkelund, som satte fyr i Lyn-laget. Lynraske Birkelund den plassen hun ønsket på sin venstrekant og skapte farligheter raskt. 12 minutter ut i omgangen kom kveldens første scoring. Nevnte Birkelund dro seg inn i banen og la inn i feltet der Maria Fink hadde blitt igjen etter dødball og headet ballen i mål.
Fire minutter senere var det Tromsøværingen som skulle gjøre det selv. Nok en gang dro hun seg innover i banen, men denne gangen avsluttet hun på egenhånd, og ballen gikk pent i mål. 2-0 etter timen spilt.
På fredag er det ny hjemmekamp når Røa kommer til Kringsjå. Kjøp billett her.
Mål i debuten
Forsvaret til Frigg har nok hatt mareritt om Birkelund etter cupkampen. For hun fortsatte å skape muligheter og var også nest sist på ballen da hun spilte Luisa Luna Galteland fri på åpent mål, og sistnevnte kunne feire for å ha åpnet målkontoen.
De siste 20 minuttene kom Elise Juul Hovland og Johanna Skumlien Mathisen inn til sine A-lags-debuter. 16-åringene (Elise 17 år i september) kom inn med mye energi og fikk vist seg frem på en gode måte.
Ekstra spesiell ble dagen for Kjelsås-jenta Skumlien Mathisen. Like før slutt fikk hun æren av å pynte ytterligere på sluttresultatet, da hun satte inn 4-0. Et innlegg fant Johanna som kom på bakerste stolpe og satte inn sin første scoring på A-lagsnivå i debuten sin. Vi sender også en stor gratulasjon til vår samarbeidsklubb, Kjelsås, der Johanna har tilbragt mesteparten av sine fotballår.
Med 4-0 seier på Tørteberg er vi videre til 3. runde i NM 2026. Hvem vi møter der kommer vi tilbake til så fort oppsettet er klart, men vi vet at runden blir spilt allerede i midten av neste uke.
Vi takker Frigg for kampen og ønsker de lykke til videre i serien. Tusen takk til alle som tok turen og støttet oss!
Allerede fredag er det ny kamp, da er Toppserien tilbake på Kringsjå. Vi håper du tar turen og heier oss frem! Vi lover angrepsfotball og full innsats. Billetter til kampen kjøpes her.