Uavgjort etter en sjanserik kamp

Fire scoringer, strafferedning og en sjanserik kamp på Kringsjå som endte med poengdeling.

Foto: Nicholas Noreng

Lørdag ettermiddag i høstsolen på Kringsjå var det to lag som ønsket seg en seier nå som serieinnspurten virkelig er i gang. Og det var to lag som skulle skape nok av muligheter for å ta med seieren hjem, men overskriften stjal 17-årige Mille Prestegaard som leverte en glimrende kamp i sin første kamp fra start - også kronet hun det hele med en nydelig scoring.

Fink scoret sitt første mål på seniornivå. Foto: Petter Alexandersen
Fink scoret sitt første mål på seniornivå. Foto: Petter Alexandersen

Drømmestart
Mot Kolbotn var August Nyland tvunget til å gjøre endringer, da Kristin Holmen måtte sone med fire gule kort. Inn kom rekruttspiller Prestegaard på flanken, etter å ha prestert godt over lengre tid nå. 17-åringen tok sin første start i Toppserien på alvor og viste seg godt frem. Flere ganger i den første omgangen, briljerte hun til tider på høyrekanten og var en konstant trussel for Kolbotn-forsvaret. Man skulle ikke trodd hun hadde gjort annet.

Men først var det Maria Fink som skulle komme i søkelyset. I løpet av hennes 80 kamper i Lyn-drakten har midtstopperen ventet på sitt første Lyn-mål. Hurtigtoget har funnet tilbake formen etter langtidsskaden som satte henne ut i fjor, og i hennes 81. kamp skulle hun også vise frem flere kvaliteter. Vi fikk frispark ute på venstrekanten og Anna Palm la ballen inn i feltet. Normalt solide Savanna Duffy i Kolbotn-målet, feilberegnet ballbanen, men rett bak henne lurte Fink og kunne heade ballen i mål. Med hennes første scoring i toppfotballen sendte hun Lyn i ledelsen etter ni minutter.

Etter 21 minutter skulle vi bli straffet av en av våre tidligere spillere. Camilla Linberg har vært en av Kolbotn viktigste spillere denne sesongen og når hun kom seg fri og skjærte seg inn i banen og kom alene med Kirvil Odden Sundsfjord, så var Linberg sikker og satte den bak sin tidligere lagvenninne.

Men det var Lyn som hadde momentum i den første omgangen og styrte det meste av banespillet. Det var derfor ikke urettferdig at vi skulle gå tilbake i ledelsen rett før pause. En helt perfekt utført kontring der Thea Mikkelsen og nevnte Prestegaard skulle stå i hovedrollene. Thea sendte en helt nydelig pasning i bakrom, der Mille hadde satt fart og punkterte Kolbotn-forsvaret og kom seg alene med keeper. 17-åringen beholdt roen som en hvilken som helst rutinert angriper, og satte ballen mellom beina på Duffy, som måtte se ballen gå i nettet. Prestegaard med sitt første mål for A-laget i sin første kamp fra start. Rett og slett fotballglede med lagvenninnene fra rekrutt på tribunen som heiet henne frem. 2-1 og en ledelse til pause.

Odden Sundsfjord reddet straffe fra tidligere Lyn-spiller Camilla Linberg. Foto: Petter Alexandersen
Odden Sundsfjord reddet straffe fra tidligere Lyn-spiller Camilla Linberg. Foto: Petter Alexandersen

Kirvil sin revansje
Ut fra andreomgang kom gjestene mer med, som forventet, for det var tross alt de som trengte tre poeng aller mest. Begge lag kom seg til flere skuddmuligheter, men det var ikke noe som truet keeperne nevneverdig.

Men ti minutter ut i omgangen kom nok en gang Linberg seg inn i feltet. Denne gangen ble hun fulgt av målscorer Fink, som var uheldig å lagde straffespark i mot. Da var det klart for ny duell mellom Odden Sundsfjord og Linberg. Kolbotn-spissen gikk selvsikkert frem, men Kirvil kom seg inn i hodet på 26-åringen og gikk riktig vei. Til stor glede fra både sisteskansen og lagvenninnene som stormet til for å feire en god strafferedning.

På motsatt side av banen var det også flere gode muligheter til å øke, men Duffy holdt Kolbotn inne i kampen. Og det skulle hun belønnes for. Jacqui Hand spilte seg gjennom Lyn-forsvaret og avsluttet helt nede i hjørnet etter 67 spilte minutter og kampen var igjen likt. 2-2 med drøyt 25 minutter igjen.

Det skulle også bli noen nervepirrende minutter for begge lag, der begge keeperne leverer noen solide matchvinnerredinger. For vår del var vi svært nære de siste minuttene, der både Kajsa Pettersen og Maia Melgård kom seg til noen store sjanser, men Duffy skulle holde buret rent resten av oppgjøret og kampen endte til slutt 2-2. Et resultat egentlig ingen av klubbene var fornøyde med, og vi følte nok litt ekstra på at seiersmålet lå i luften på slutten der, men dessverre rant tiden ut.

Nyland om kampen
Det var en litt skuffet Nyland vi snakket med etter kampen, for han ønsket utvilsomt tre poeng lørdag ettermiddag, men satt kun igjen med ett, selv om han innrømmer at kanskje det var det mest rettferdige.

– Jeg tenker at vi går ut og dominerer fra start, som vi ønsker å gjøre. Vi vet at Kolbotn er et kontringslag og de klarer å kontre på oss litte grann. Vi er litt for forsiktig off-markeringsspillet vårt. Skaper en del store sjanser, også klarer vi dessverre ikke å ta helt kontroll over den 2. omgangen som kommer, selv om vi skaper store sjanser der og. Vi blir kontret litt på og Kolbotn begynner å velge bare langt. Vi klarer ikke å demme opp helt for det og slipper inn en scoring i en lavtpress-situasjon, som vi ikke er veldig fornøyd med. Veldig fornøyd med reaksjonen, i hvert fall de siste fem, da er vi veldig tydelige på at vi ønsker å gå for tre poeng i dag, og kanskje ofre det ene da. Det gjør vi på en god måte og bør score, sa Nyland til Lyn-TV etter kampslutt.

Han skryter veldig av målscorerne, og spesielt stolt over å slippe til en ny ung spiller i dag i Mille.

– Det er jo veldig kjekt å se Fink er oppe og ruve på dødball. Også er det jo godt at vi har unge spillere i Lyn. Vi har lyst til å være en klubb som gir spillere muligheten og utvikle dem. Og Mille Prestegaard som ikke har vært en type som har vært på alt mulig av landslag og den biten der, men har jobbet beinhardt over tid og får starte i dag og gjør en glimrende prestasjon, scorer mål, er glimrende i presspillet sitt og som absolutt er noe å bygge videre på for hennes del, fortsatte Lyn-treneren.

Se intervjuet i sin helhet under her, sammen med et kort sammendrag av kampen.

Nå er det en full uke til vi på ny reiser til Ringerike for å møte Hønefoss. Den uken skal vi bruke godt og komme best mulig forberedt til en ny viktig kamp.

Annonse fra Toppserien: