LYN SKAPTE MEST, MEN STABÆK SCORTE FLEST
For en aller siste gang entret vi gressmatten på Nadderud stadion lørdag ettermiddag, for i sommer blir gresset fjernet til fordel for kunstgress. Tidligere denne sesongen har Nadderud-gresset fått massiv kritikk, men i går var matten eksemplarisk. I varmen på Bækkestua stilte Sindland og trenerteamet samme lag som i hjemmeseieren mot Rosenborg forrige helg.
På eget gress kom Stabæk best i gang og vi slet litt med å finne egen rytme i spillet. Allerede etter åtte minutter vant de et hjørnespark som ble slått på bakre. Melissa Bjånesøy vant duellen og headet inn igjen i feltet, der fikk Trine Skjelstad Jensen ballen rett på seg litt for plutselig, og klarte ikke klarere ballen ut. I stedet landet ballen i bena til Iris Omarsdottir som fikk skutt fra fem meter. Sandra Rød Ask var på ballen, men klarte ikke å holde den ute av målet og Stabæk kunne feire ledelse.
Det ga hjemmelaget mer energi også, som tok over mer av ballinnhavet i kampen det neste kvarteret. Derimot skapte de svært lite. For denne lørdagen var det Lyn som skulle stå for sjansene, noen enorme sjanser også faktisk. Etter en drøy halvtime, ble Anna Nerland Aahjem lekkert spilt gjennom av Jenny Røsholm Olsen. Under press sendte hun ballen dessverre like utenfor mål.
Rett før pause var rollene snudd om og Røsholm Olsen kom seg inn i 16-meteren. Fra 8-9 meter sendte hun ballen hardt i tverrliggeren. Like etter var Aahjem gjennom igjen, men det endte i en svak avslutning rett på Skoglund i Stabæk-målet. 1-0 stod det til pause, utrolig nok, og Stabæk kunne puste lettet ut for det. Lyn våknet det siste kvarteret av omgangen og skapte omgangens klart største sjanser. Stabæk med sin ene sjanse førte derimot laget i ledelsen.
Etter pause kom Lyn-laget ut i 100 og Røsholm Olsen sendte Skoglund ut i full strekk allerede etter noen sekunder etter en langskudd fra Lambertseter-jenta. For det skulle bli hett i Stabæk-feltet denne omgangen. Få minutter senere tok Aahjem med seg ballen ned til dødlinjen og la ballen inn langs bakken. Ballen trillet nærmest langs mållinjen, før kaptein Emilie Raaum Closs kom skliende inn på bakerste, men dessverre uten å få ballen på mål. Totalt Lyn-dominans de første 15 minuttene i 2. omgang, men fortsatt målløse.
Da føltes det ekstra urettferdig da Zara Jönsson kunne øke til 2-0 20 minutter før slutt. Et frispark på midtbanen ble slått inn i feltet og det så ut som Rød Ask hadde full kontroll, men glipper dessverre ballen bak seg og da har Jönsson få problemer med å score sitt 4. mål mot oss på seks møter.
Lyn ga ikke opp og satte inn en sluttspurt for å komme tilbake i kampen. Men det blir vanskelig når man ikke setter sine sjanser. Kun fem minutter etter deres mål, tok Julie Jorde med seg ballen på flott vis inn i feltet og la ballen perfekt på hodet til Aahjem, som på utrolig vis snek seg utenfor stolpen. Men på overtid skulle reduseringen komme. Closs slo inn ballen tidlig på Skjelstad Jensen som var flyttet frem i banen. Stopperen stussen ballen videre over til Kamilla Melgård, som på utsøkt vis satte ballen i lekkert i motsatt hjørne. Dessverre holdt ikke det til poeng, noe vi virkelig hadde fortjent denne ettermiddagen.
Nå skal vi bruke uken godt og gjøre oss klare til vårsesongens siste kamp, en svært viktig en sådan, når Avaldsnes kommer på besøk til Grorud Match lørdag. Billetter til kampen kjøper du deg her.
Se høydepunkter fra kampen her: