Frustrerende lørdag på Ringerike

Tre stolpeskudd, kontroversielt rødt kort og store muligheter preget vårsesongens siste kamp på AKA Arena lørdag ettermiddag.

Arkivfoto: Petter Alexandersen

Lørdag ettermiddag møttes Lyn og Hønefoss til en siste kamp før sommerferie. I varmen og i den klamme luften ble det en tung kamp på AKA Arena i Hønefoss i serierunde 11.

Lyn kom til Ringerike for å fortsette sine gode prestasjoner som laget har hatt gjennom store deler av vårsesongen, og tok styringen fra start. Allerede før to minutter var spilt kom kampens første halvsjanse. Et hjørnespark ble slått godt inn i feltet og Tuva Hodne kommer først på ballen, der Joshualyn Reeves er svært nære ved å dytte ballen over linjen med kroppen, men ballen blir klarert ut i siste sekund.

Hønefoss la seg veldig lave og jaktet kontringer. Men den første perioden hadde de nok med å forsvare seg. 12 minutter ut i omgangen kom kampens første store sjanse. Den var det Thea Mikkelsen som stod for. Ina Birkelund dro med seg ballen helt ned til dødlinjen og la ballen perfekt ut i 45 grader. Fra sin backposisjon kom Mikkelsen helt alene, men skuddet går utenfor. Stor mulighet.

Like etter har Cornelia Fladberg et frekt forsøk som ender i tverrliggeren. Nok en gang nære.

Så kom dagens største kontroversielle avgjørelse. HBK's Celine Larsen blir sendt i bakrom, men Vilde Aasprang henter igjen angrepsspilleren og kommer seg foran. I det midtstopperen skal skjerme ballen tar Larsen tak i armen til Aasprang og river henne ned og faller samtidig. Dommerkvarteten ser annerledes på situasjonen og velger å gi frispark til Hønefoss og dermed også rødt kort til Aasprang. Et rødt kort vi kommer til å anke på.

Lyn-dominans tross en spiller mindre
For det røde kortet endrer kampbildet de neste minuttene. Hjemmelaget utnytter at vi prøver å tilpasse oss å være en mindre på banen, og skaper noen farlige muligheter. Lagene går allikevel til pause på stillingen 0-0.

Ut fra andre omgang gjør Lyn-benken to endringer som virkelig setter fyr på kampen. Kun fire minutter ut i omgangen kommer Lyn stormene fremover og Hodne prøver skuddfoten som Siri Ervik i Høneføss-målet gir retur på, og innbytter Mathea Berget er svært nære å sette returen, men Ervik er oppe og redder.

Reeves får også noen gode muligheter, men det vil seg ikke for spissen denne lørdagen.

Etter at Lyn presset på for scoring i 20 minutter, så var det hjemmelaget som skulle juble. Hønefoss utnytter en offensiv dødball godt og etter litt tilfeldigheter ender ballen hos Heidi Svang som alene på fem meter setter ballen bak Kirvil Odden Sundsfjord.

Mot et dypliggende Hønefoss-lag som gjør det vanskelig å spille seg gjennom, så står de godt i mot et Lyn-lag som jakter utligningsmålet. Nærmest er Berget som også treffer treverket, og vi må konstantere at det ikke ville seg i dag. Hønefoss vinner kampen og tar alle poengene i oppgjøret.

Prestasjonsmessig så føler vi at vi er det beste laget både før og etter den kontroversielle utvisningen, men vi makter ikke å score på Hønefoss som forsvarer seg godt gjennom hele kampen.

Vi ønsker å si tusen takk til Hypras Kringsjå og alle andre som tok turen til Ringerike. Nå er det fotballpause i Toppserien frem til august og for vår del blir det tre ukers ferie, før vi er tilbake med økter i midten av juli.

Se sammendrag fra kampen her:

Annonse fra Toppserien: