En legende takker av
Hun har spilt 169 kamper i Lyn-drakten og er den mest scorende spilleren på kvinnesiden i Lyn. Nå gjør skader at Jenny Røsholm Olsen må legge opp. Utvikling A-lag Bildegalleri
Foto: Kladd.no / Lars Opstad
Som 12-åring begynte en ung og lovende fotballspiller fra Lambertseter å hospitere med Lyn. To år senere meldte hun overgang og spilte med laget som var ett år eldre. Lite visste vi hvor god Jenny Røsholm Olsen skulle bli, og ikke minst hvilken status hun skulle få i klubben. Allerede som 15-åring debuterte henne på A-laget mot Fortuna.
I dag, 11 og et halvt år senere, kan hun se tilbake på en flott karriere. Til tross mange tøffe og lange skadeavbrekk, har 26-åringen alltid kommet tilbake sterkere. Nå stod valget mellom å spille fotball litt til eller det å tenke på det livet som kommer etter fotballen. Den avgjørelsen har ikke vært lett, men etter en lang betenkningstid falt hun til slutt ned på at det beste var å gi seg nå. En voksen avgjørelse som vi som klubb respekterer og steller oss bak.
For nå velger den målfarlige angrepsspilleren å legge skoene på hylla med umiddelbar virkning. Det betyr at hennes siste tellende kamp ble mot Stabæk 15. november 2025 og avsluttet en av sine beste sesonger som toppscorer med sine 12 mål i fjor.
Jenny har betydd enormt mye for Lyn og har i løpet av årene sine på Oslo vest blitt en ordentlig Lyn-jente. Bortsett fra en veldig kort periode i Avaldsnes, har hun vært i Lyn helt siden hun var 14 år. Hun har vært med på reisen til å gjøre Lyn til en konkurransedyktig klubb i Toppserien og vi setter utrolig stor pris på alt hun har gjort for klubben.

Freder draktnummeret
Gjennom sine elleve år i klubben har hun spilt seg inn i historiebøkene. Hun har spilt nest flest kamper med sine 169, kun få kamper bak Anna Palm, og har scoret soleklart flest mål i Lyn-drakten. Hennes rekord på 65 scoringer vil bli stående i lang tid før noen kommer til å true den.
Siden hun startet, har draktnummeret hennes vært nummer 13. Selv med muligheter om å bytte har hun stått fast på sitt draktnummer. Et nummer hun virkelig har gjort til sitt.
Nå som Jenny har bestemt seg for å legge skoene på hylla, så har klubben bestemt seg for å frede draktnummeret til ære for alt hun har gjort for klubben. Drakten vil få plass på klubbhuset, der unge spillere skal drømme om å komme en vakker dag.
Jenny takker for seg
«Dette er en ekstrem tung avgjørelse. Ord kan ikke beskrive den takknemligheten jeg føler for Lyn og alle dere som har vært med på veien i min karriere. Dere har en spesiell plass i hjertet mitt og jeg er stolt over å ha kunnet bidra til å gjøre Lyn til en stor klubb i Norge også på kvinnesiden. Tusen takk for meg!»
Trer inn i støtteapparatet
Ved siden av fotballen har Jenny studert på Norges Idrettshøgskole, der hun har fullført en master i idrettsmedisin. Nå er vi så heldige at hun blir med i støtteapparatet fremover og kan bruke sin erfaring og kloke fotballhode til å gjøre oss enda bedre fra sidelinjen. Det er vi veldig glade for.
Før kampen mot Brann 13. september vil vi hedre Røsholm Olsen og håper så mange som mulig tar turen for å takke henne av for den fantastiske Lyn-karrieren hun har hatt.
Tusen, tusen takk for alle kamper, mål og ikke minst minner vi har skapt sammen, Jenny! Du er en ekte Lyn-legende og vil alltid ha en spesiell plass i Lyn.
Vi ber om at alle mediehenvendelser og forespørsler om ytterligere kommentarer rettes til medieansvarlig Thomas Nordeng, nordeng@lyn.no / tlf. 94819820.
Foto: Petter Alexandersen
Foto: BillyBonkers
Jenny Røsholm Olsen og Joanna Bækkelund. Foto: BillyBonkers
Foto: Kladd.no / Lars Opstad
Foto: BILDBYRÅN / Marius Simensen